Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM3-6.4-36-2
HSM3-6.4-36-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM3-6.4-36-2
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M3 NYLON 36MM
Datasheet Download
HSM3-6.4-36-2.pdf
Availability of HSM3-6.4-36-2
QUANTITY
HSM3-6.4-36-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM3-6.4-36-2
Internal Part NumberEIS-HSM3-6.4-36-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.417" (36.00mm)
Length - Overall1.653" (42.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM3-6.4-36-2
HSM3-6.4-36-2 Details Description
Related parts for HSM3-6.4-36-2
TERM BLOCK 3.5MM HOR 10POS PCB datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.4A 320 MOHM datasheet.pdf
IC BUFFER DVR TRI-ST QD 14SSOP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 90POS 1MM datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 50TSOP datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 9.72VWM 17.3VC DO204AC datasheet.pdf
RES 330 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO213AB datasheet.pdf