Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM3-6.4-44-3
HSM3-6.4-44-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM3-6.4-44-3
Brief Description
HEX STANDOFF M3 NYLON 44MM
Datasheet Download
HSM3-6.4-44-3.pdf
Availability of HSM3-6.4-44-3
QUANTITY
HSM3-6.4-44-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM3-6.4-44-3
Internal Part NumberEIS-HSM3-6.4-44-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.732" (44.00mm)
Length - Overall2.205" (56.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM3-6.4-44-3
HSM3-6.4-44-3 Details Description
Related parts for HSM3-6.4-44-3
IC UP SUPERVISOR OCTAL 20-TQFN datasheet.pdf
FERRITE BRDBAND CYLINDER 28.50MM datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
SPLITTER/COMBINER 0.81-0.96GHZ datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 10POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
COPPR PARA SPLICE CMA 19000-2500 datasheet.pdf
REELING WITH PAPER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf