Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-20-3
HSM4-8-20-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-20-3
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 20MM
Datasheet Download
HSM4-8-20-3.pdf
Availability of HSM4-8-20-3
QUANTITY
HSM4-8-20-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-20-3
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-20-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height0.787" (20.00mm)
Length - Overall1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-20-3
Related LinksHSM4-, HSM4-8-20-3 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-20-3 Details Description
Related parts for HSM4-8-20-3
IC DCP DUAL 2.8K 256TAP 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
74MM OD RED LED LOWANGLE LT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
BLT 5.08/05/180LH SN OR datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS SMT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf