Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-22-2
HSM4-8-22-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-22-2
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 22MM
Datasheet Download
HSM4-8-22-2.pdf
Availability of HSM4-8-22-2
QUANTITY
HSM4-8-22-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-22-2
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-22-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height0.866" (22.00mm)
Length - Overall1.102" (28.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-22-2
Related LinksHSM4-, HSM4-8-22-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-22-2 Details Description
Related parts for HSM4-8-22-2
CONN MCX JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 12"X5YD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410 datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRASS M18,RETRO 4M,AX,PNP,CONN datasheet.pdf
CAP MICA 0.025UF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf