Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-34-2
HSM4-8-34-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-34-2
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 34MM
Datasheet Download
HSM4-8-34-2.pdf
Availability of HSM4-8-34-2
QUANTITY
HSM4-8-34-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-34-2
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-34-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height1.339" (34.00mm)
Length - Overall1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-34-2
Related LinksHSM4-, HSM4-8-34-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-34-2 Details Description
Related parts for HSM4-8-34-2
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 70V 215MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT datasheet.pdf
PLUG GAUGE, HANDTOOL datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf