Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-39-2
HSM4-8-39-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-39-2
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 39MM
Datasheet Download
HSM4-8-39-2.pdf
Availability of HSM4-8-39-2
QUANTITY
HSM4-8-39-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-39-2
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-39-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height1.535" (39.00mm)
Length - Overall1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-39-2
Related LinksHSM4-, HSM4-8-39-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-39-2 Details Description
Related parts for HSM4-8-39-2
CONN MOD JACK 10P10C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX ADV HS 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 5-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 16VDC 1206 datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL9230 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf