Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-39-3
HSM4-8-39-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-39-3
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 39MM
Datasheet Download
HSM4-8-39-3.pdf
Availability of HSM4-8-39-3
QUANTITY
HSM4-8-39-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-39-3
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-39-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height1.535" (39.00mm)
Length - Overall2.008" (51.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-39-3
Related LinksHSM4-, HSM4-8-39-3 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-39-3 Details Description
Related parts for HSM4-8-39-3
IDC CABLE - MCE20K/MC20G/MCE20K datasheet.pdf
IC DIG POT 100K 14-DIP datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Female Header Industrial Mini, Type II 8 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 24POS datasheet.pdf
RES 332K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
17 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf