Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-41-3
HSM4-8-41-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-41-3
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 41MM
Datasheet Download
HSM4-8-41-3.pdf
Availability of HSM4-8-41-3
QUANTITY
HSM4-8-41-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-41-3
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-41-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height1.614" (41.00mm)
Length - Overall2.087" (53.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-41-3
Related LinksHSM4-, HSM4-8-41-3 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-41-3 Details Description
Related parts for HSM4-8-41-3
CAP ALUM 1500UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC OTP 512KBIT 120NS 28DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 23 RES 5.1K OHM 24SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf