Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-48-1
HSM4-8-48-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-48-1
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 48MM
Datasheet Download
HSM4-8-48-1.pdf
Availability of HSM4-8-48-1
QUANTITY
HSM4-8-48-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-48-1
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-48-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height1.890" (48.00mm)
Length - Overall1.890" (48.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-48-1
Related LinksHSM4-, HSM4-8-48-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-48-1 Details Description
Related parts for HSM4-8-48-1
FILTER LINE 1.8MH 1.5A TYPE 270 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A SOT23-3 datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf