Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-53-2
HSM4-8-53-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-53-2
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 53MM
Datasheet Download
HSM4-8-53-2.pdf
Availability of HSM4-8-53-2
QUANTITY
HSM4-8-53-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-53-2
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-53-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height2.087" (53.00mm)
Length - Overall2.323" (59.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-53-2
Related LinksHSM4-, HSM4-8-53-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-53-2 Details Description
Related parts for HSM4-8-53-2
RES SMD 115 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BLADE IMPACT TOOL (110 BLADE) datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 4POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf