Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-61-1
HSM4-8-61-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-61-1
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 61MM
Datasheet Download
HSM4-8-61-1.pdf
Availability of HSM4-8-61-1
QUANTITY
HSM4-8-61-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-61-1
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-61-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height2.402" (61.00mm)
Length - Overall2.402" (61.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-61-1
Related LinksHSM4-, HSM4-8-61-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-61-1 Details Description
Related parts for HSM4-8-61-1
TRANS NPN 11V 0.05A SOT-323 datasheet.pdf
POLYSWITCH RUE SERIES 3.00A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 5.69K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 21.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.150" datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC SOUND PROCESSOR 24-SSOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf