Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-62-1
HSM4-8-62-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-62-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 62MM
Datasheet Download
HSM4-8-62-1.pdf
Availability of HSM4-8-62-1
QUANTITY
HSM4-8-62-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-62-1
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-62-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height2.441" (62.00mm)
Length - Overall2.441" (62.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-62-1
Related LinksHSM4-, HSM4-8-62-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-62-1 Details Description
Related parts for HSM4-8-62-1
MOSFET N-CH 30V 15A D-PAK datasheet.pdf
CONN RECEPT 11POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .125 X .250 datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 2A TO220F datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
25P M R/A .318 BRKT FILT TY1 datasheet.pdf
CAP 1500 UF 20% 16 V datasheet.pdf