Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-73-2
HSM4-8-73-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-73-2
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 73MM
Datasheet Download
HSM4-8-73-2.pdf
Availability of HSM4-8-73-2
QUANTITY
HSM4-8-73-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-73-2
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-73-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height2.874" (73.00mm)
Length - Overall3.110" (79.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-73-2
Related LinksHSM4-, HSM4-8-73-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-73-2 Details Description
Related parts for HSM4-8-73-2
RES SMD 634K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 2400PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 2"X 60YD datasheet.pdf
CONN RP-TNC PLUG 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 13A 8-PQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf