Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM5-9.5-21-1
HSM5-9.5-21-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM5-9.5-21-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M5 NYLON 21MM
Datasheet Download
HSM5-9.5-21-1.pdf
Availability of HSM5-9.5-21-1
QUANTITY
HSM5-9.5-21-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM5-9.5-21-1
Internal Part NumberEIS-HSM5-9.5-21-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.374" (9.50mm) Hex
Between Board Height0.827" (21.00mm)
Length - Overall0.827" (21.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM5-9.5-21-1
HSM5-9.5-21-1 Details Description
Related parts for HSM5-9.5-21-1
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FAN AXIAL 41X12.2MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
YOKE CLAMP SCREW CONN GREEN/YLLW datasheet.pdf
SGE1510-2-1680A-5000C datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf