Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM5-9.5-21-1
HSM5-9.5-21-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM5-9.5-21-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M5 NYLON 21MM
Datasheet Download
HSM5-9.5-21-1.pdf
Availability of HSM5-9.5-21-1
QUANTITY
HSM5-9.5-21-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM5-9.5-21-1
Internal Part NumberEIS-HSM5-9.5-21-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.374" (9.50mm) Hex
Between Board Height0.827" (21.00mm)
Length - Overall0.827" (21.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM5-9.5-21-1
HSM5-9.5-21-1 Details Description
Related parts for HSM5-9.5-21-1
IC ADC 12BIT 2.7V 4CH SPI 14SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ7 PG21 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.27A 90 MOHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A TO-220AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf