Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM5-9.5-54-1
HSM5-9.5-54-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM5-9.5-54-1
Brief Description
HEX STANDOFF M5 NYLON 54MM
Datasheet Download
HSM5-9.5-54-1.pdf
Availability of HSM5-9.5-54-1
QUANTITY
HSM5-9.5-54-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM5-9.5-54-1
Internal Part NumberEIS-HSM5-9.5-54-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.374" (9.50mm) Hex
Between Board Height2.126" (54.00mm)
Length - Overall2.126" (54.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM5-9.5-54-1
HSM5-9.5-54-1 Details Description
Related parts for HSM5-9.5-54-1
CONN HEADER 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 357MA 550 MOHM datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.93 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IE-MINIMC/LFPT MODULE, TP-TX/FX- datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf