Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-27-1
HSM6-12.7-27-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-27-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 27MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-27-1.pdf
Availability of HSM6-12.7-27-1
QUANTITY
HSM6-12.7-27-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-27-1
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-27-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height1.063" (27.00mm)
Length - Overall1.062" (26.97mm) 1 1/16"
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-27-1
HSM6-12.7-27-1 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-27-1
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS RACK & PANEL datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SER/PAR 25M 52-QFN datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP HOUSING 6POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf