Maxim Integrated MAX17595ATE+
MAX17595ATE+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX17595ATE+
Manufacturer
Product Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Brief Description
IC REG CTRLR FLYBK ISO 16TQFN
Datasheet Download
MAX17595ATE+.pdf
Availability of MAX17595ATE+
QUANTITY
MAX17595ATE+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX17595ATE+
Internal Part NumberEIS-MAX17595ATE+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDesigning Flyback Converters Using Peak-Current-Mode Controllers
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Series-
PackagingTube
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)No
Voltage - Breakdown-
TopologyFlyback
Voltage - Start Up20V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)8 V ~ 29 V
Duty Cycle48%
Frequency - Switching100kHz ~ 1MHz
Power (Watts)-
Fault ProtectionCurrent Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Control FeaturesEN, Frequency Control, Soft Start, Sync
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case16-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (3x3)
Mounting Type*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX17595ATE+
Related LinksMAX175, MAX17595ATE+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX17595ATE+ Details Description
Related parts for MAX17595ATE+
RES ARRAY 5 RES 39K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 13.7M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 72MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 100MA 13 OHM TH datasheet.pdf