Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-61-3
HSM6-12.7-61-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-61-3
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 61MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-61-3.pdf
Availability of HSM6-12.7-61-3
QUANTITY
HSM6-12.7-61-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-61-3
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-61-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height2.402" (61.00mm)
Length - Overall3.402" (86.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-61-3
HSM6-12.7-61-3 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-61-3
FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 68 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 94.4KSPS 16QSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 8POS DL R/A 30AU SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 150W datasheet.pdf
Crystal 12.8000MHz 10ppm 15pF 70 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf