Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-68-1
HSM6-12.7-68-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-68-1
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 68MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-68-1.pdf
Availability of HSM6-12.7-68-1
QUANTITY
HSM6-12.7-68-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-68-1
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-68-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height2.677" (68.00mm)
Length - Overall2.677" (68.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-68-1
HSM6-12.7-68-1 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-68-1
RES SMD 1.62KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 117 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET 4PS STR M12 SCREW MT datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 440MA 2.355 OHM datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ROUND SPACER M10 NYLON 20MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf