Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-74-2
HSM6-12.7-74-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-74-2
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 74MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-74-2.pdf
Availability of HSM6-12.7-74-2
QUANTITY
HSM6-12.7-74-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-74-2
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-74-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height2.913" (74.00mm)
Length - Overall3.413" (86.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-74-2
HSM6-12.7-74-2 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-74-2
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DUAL MULT 16-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC GATE INVERTER SNGL 1IN SOT25 datasheet.pdf
RES 0.165 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN TERM BLK JMPR 2POS RED datasheet.pdf