| Internal Part Number | EIS-HSMA-A460-W50M1 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Alternate LED Die Source 15/Apr/2014 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | Amber | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 2100mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 2.20mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V | |
| Current - Test | 50mA | |
| Viewing Angle | 50° | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Wavelength - Dominant | 590nm | |
| Wavelength - Peak | 592nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | 4-PLCC | |
| Supplier Device Package | 4-PLCC | |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | |
| Height (Max) | 3.87mm | |