TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L20-39B
MS3476L20-39B picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L20-39B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 39POS SCKT
Datasheet Download
MS3476L20-39B.pdf
Availability of MS3476L20-39B
QUANTITY
MS3476L20-39B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L20-39B
Internal Part NumberEIS-MS3476L20-39B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L20-39B
Related LinksMS3476, MS3476L20-39B Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L20-39B Details Description
Related parts for MS3476L20-39B
IC CODEC-FILTER PCM 3V 20-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 125MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 11PS 1.25MM VERT T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf