Avago Technologies US, Inc. HSMD-C150
HSMD-C150 picture photo
Mfg. Part Number
HSMD-C150
Brief Description
LED ORANGE DIFFUSED 1206 SMD
Datasheet Download
HSMD-C150.pdf
Availability of HSMD-C150
QUANTITY
HSMD-C150 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSMD-C150
Internal Part NumberEIS-HSMD-C150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
ColorOrange
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating8mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 2.00mm x 1.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle170°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant604nm
Wavelength - Peak605nm
Features-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device PackageChip LED
Size / Dimension3.20mm L x 1.60mm W
Height (Max)1.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSMD-C150
Related LinksHSMD, HSMD-C150 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HSMD-C150 Details Description
Related parts for HSMD-C150
MOSFET N-CH 20V 77A D2PAK datasheet.pdf
IC REG ISOLATED 3.3V 0.3A 12SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
INSERT FGG.3B.310. FOR 10LV datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
TERM RING INS 12-10AWG datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf