Avago Technologies US, Inc. HSML-A100-Q00J1
HSML-A100-Q00J1 picture photo
Mfg. Part Number
HSML-A100-Q00J1
Brief Description
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD
Datasheet Download
HSML-A100-Q00J1.pdf
Availability of HSML-A100-Q00J1
QUANTITY
HSML-A100-Q00J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSML-A100-Q00J1
Internal Part NumberEIS-HSML-A100-Q00J1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
ColorOrange
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating100mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.20mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.9V
Current - Test20mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant605nm
Wavelength - Peak609nm
Features-
Package / Case2-PLCC
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)2.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSML-A100-Q00J1
Related LinksHSML-A1, HSML-A100-Q00J1 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HSML-A100-Q00J1 Details Description
Related parts for HSML-A100-Q00J1
RES ARRAY 9 RES 180K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
IC SUPPLY/CURR LIMIT CTRLR 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG 1-4 PHASE CTRLT VR 40TQFN datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CABINET CANTILEVER FIXED SHELF datasheet.pdf
100UF 450V 22X40MM 105C 5000H datasheet.pdf