Avago Technologies US, Inc. HSML-A100-R7PJ1
HSML-A100-R7PJ1 picture photo
Mfg. Part Number
HSML-A100-R7PJ1
Brief Description
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD
Datasheet Download
HSML-A100-R7PJ1.pdf
Availability of HSML-A100-R7PJ1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HSML-A100-R7PJ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSML-A100-R7PJ1
Internal Part NumberEIS-HSML-A100-R7PJ1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 3/May/2010
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
ColorOrange
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating-
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.20mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.9V
Current - Test20mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant605nm
Wavelength - Peak609nm
Features-
Package / Case2-PLCC
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)2.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSML-A100-R7PJ1
Related LinksHSML-A1, HSML-A100-R7PJ1 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HSML-A100-R7PJ1 Details Description
Related parts for HSML-A100-R7PJ1
FIXED IND 47UH 440MA 844 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 500V C0J RADIAL datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 32POS SMD datasheet.pdf
BCF 3.81/11/180FZE SN BK BX datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf