Nichicon UZD0G330MCL1GB
UZD0G330MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZD0G330MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
UZD0G330MCL1GB.pdf
Availability of UZD0G330MCL1GB
QUANTITY
UZD0G330MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZD0G330MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZD0G330MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZD0G330MCL1GB
Related LinksUZD0G33, UZD0G330MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZD0G330MCL1GB Details Description
Related parts for UZD0G330MCL1GB
RES SMD 769 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 160POS datasheet.pdf
KIT EXPERIMENTER OMAPL138 ZOOM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 10 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1.58 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf