Avago Technologies US, Inc. HSMR-C110
HSMR-C110 picture photo
Mfg. Part Number
HSMR-C110
Brief Description
LED BLUE DIFF 2SMD R/A
Datasheet Download
HSMR-C110.pdf
Availability of HSMR-C110
QUANTITY
HSMR-C110 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSMR-C110
Internal Part NumberEIS-HSMR-C110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginReplacement Die Source 18/Feb/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
ColorBlue
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating60mcd
Lens Style/SizeRectangle with Domed Top
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.4V
Current - Test20mA
Viewing Angle130°
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant473nm
Wavelength - Peak469nm
Features-
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device PackageChip LED
Size / Dimension3.20mm L x 1.50mm W
Height (Max)1.00mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSMR-C110
Related LinksHSMR, HSMR-C110 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HSMR-C110 Details Description
Related parts for HSMR-C110
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
IC RF AMP GEN-PURP SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 83.33MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LENS RED TRANSLUCENT CYLINDER datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 80A datasheet.pdf