Copal Electronics HSS112A12
HSS112A12 picture photo
Mfg. Part Number
HSS112A12
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE SPST 12A 125V
Datasheet Download
HSS112A12.pdf
Availability of HSS112A12
QUANTITY
HSS112A12 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSS112A12
Internal Part NumberEIS-HSS112A12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesHSS
PackagingBulk
CircuitSPST
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-Off
Current Rating12A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeBaton
Actuator Length16.00mm
Contact Material-
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Actuator Material-
Switch Travel5.00mm
Operating Temperature-
Mechanical Life-
Electrical Life15,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSS112A12
Related LinksHSS1, HSS112A12 Datasheet, Copal Electronics Distributor
HSS112A12 Details Description
Related parts for HSS112A12
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 2012 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPARE CONTROLLER datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf