Panduit HST1.1-12-5-2
HST1.1-12-5-2 picture photo
Mfg. Part Number
HST1.1-12-5-2
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK THICK ADH RED1.1X12"
Datasheet Download
HST1.1-12-5-2.pdf
Availability of HST1.1-12-5-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HST1.1-12-5-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HST1.1-12-5-2
Internal Part NumberEIS-HST1.1-12-5-2
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesHST
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio3 to 1
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
Inner Diameter - Supplied1.100" (27.9mm)
Inner Diameter - Recovered0.370" (9.4mm)
Recovered Wall Thickness0.120" (3.05mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesAdhesive Lined, Flame Retardant
ColorRed
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Shrink Temperature140°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HST1.1-12-5-2
Related LinksHST1.1, HST1.1-12-5-2 Datasheet, Panduit Distributor
HST1.1-12-5-2 Details Description
Related parts for HST1.1-12-5-2
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 12V datasheet.pdf
14 PIN MINI RIBBON CONN CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 145MA 2.4 OHM datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 6.16K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 10% 1/4W 1206 datasheet.pdf