Panduit HSTTT12-48-Q
HSTTT12-48-Q picture photo
Mfg. Part Number
HSTTT12-48-Q
Brief Description
HEAT SHRINK TFE POLY 14AWG 4'
Datasheet Download
HSTTT12-48-Q.pdf
Availability of HSTTT12-48-Q
QUANTITY
HSTTT12-48-Q Order Process
Ship out your order
Specifications of HSTTT12-48-Q
Internal Part NumberEIS-HSTTT12-48-Q
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetHSTT,HSTTA,HSTTV, HSTTVA Series MSDS
Standard Package25
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesHSTTT
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied0.120" (3.0mm)
Inner Diameter - Recovered0.072" (1.8mm)
Recovered Wall Thickness0.012" (0.30mm)
MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE, Teflon®)
Features-
ColorClear
Operating Temperature-67°C ~ 250°C
Shrink Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSTTT12-48-Q
Related LinksHSTTT1, HSTTT12-48-Q Datasheet, Panduit Distributor
HSTTT12-48-Q Details Description
Related parts for HSTTT12-48-Q
RES SMD 3.74K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC ANLG ABSOLUTE PRES SNSR DSOF8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 20W CM datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf