Vishay/BCcomponents HSZ102KAQBF0KR
HSZ102KAQBF0KR picture photo
Mfg. Part Number
HSZ102KAQBF0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 500V Y5T RADIAL
Datasheet Download
HSZ102KAQBF0KR.pdf
Availability of HSZ102KAQBF0KR
QUANTITY
HSZ102KAQBF0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HSZ102KAQBF0KR
Internal Part NumberEIS-HSZ102KAQBF0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHS
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5T
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSZ102KAQBF0KR
Related LinksHSZ102K, HSZ102KAQBF0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HSZ102KAQBF0KR Details Description
Related parts for HSZ102KAQBF0KR
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A TO-220AB datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 140MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.63V LOW SC-70 datasheet.pdf
IC FILTR 8TH ORDR LOWPASS 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 16SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS TIN datasheet.pdf