Hirose Electric Co Ltd FX11LA-80P/8-SV(71)
FX11LA-80P/8-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LA-80P/8-SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 80POS W/POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LA-80P/8-SV(71).pdf
Availability of FX11LA-80P/8-SV(71)
QUANTITY
FX11LA-80P/8-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LA-80P/8-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX11LA-80P/8-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX11
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LA-80P/8-SV(71)
Related LinksFX11LA-80, FX11LA-80P/8-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LA-80P/8-SV(71) Details Description
Related parts for FX11LA-80P/8-SV(71)
CONN HEADER 4POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1.5MSPS 32-QFN datasheet.pdf
CONN SOCKET 80POS R/A .050" GOLD datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG ADJ 2.5A 20QFN datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf