Vishay/BCcomponents HSZ271MAQBRBKR
HSZ271MAQBRBKR picture photo
Mfg. Part Number
HSZ271MAQBRBKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 500V Y5T RADIAL
Datasheet Download
HSZ271MAQBRBKR.pdf
Availability of HSZ271MAQBRBKR
QUANTITY
HSZ271MAQBRBKR Order Process
Ship out your order
Specifications of HSZ271MAQBRBKR
Internal Part NumberEIS-HSZ271MAQBRBKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5T
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSZ271MAQBRBKR
Related LinksHSZ271M, HSZ271MAQBRBKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HSZ271MAQBRBKR Details Description
Related parts for HSZ271MAQBRBKR
FAN AXIAL 127X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
PCB ADAPTER 144QFP datasheet.pdf
SWITCH MAGNETIC NC 6.5 30V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M680-A 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf