Susumu HTC0603-1E-R40-T35-L5
HTC0603-1E-R40-T35-L5 picture photo
Mfg. Part Number
HTC0603-1E-R40-T35-L5
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.4PF 25V 0201
Datasheet Download
HTC0603-1E-R40-T35-L5.pdf
Availability of HTC0603-1E-R40-T35-L5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HTC0603-1E-R40-T35-L5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HTC0603-1E-R40-T35-L5
Internal Part NumberEIS-HTC0603-1E-R40-T35-L5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesHTC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.035pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.012" (0.31mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HTC0603-1E-R40-T35-L5
Related LinksHTC0603-1E, HTC0603-1E-R40-T35-L5 Datasheet, Susumu Distributor
HTC0603-1E-R40-T35-L5 Details Description
Related parts for HTC0603-1E-R40-T35-L5
CONV DC/DC 3.3VIN ADJOUT 15A SMD datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPDT HINGE GOLD PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 180K OHM 5% AXL datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 12VC 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 140MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 149 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf