API Delevan HTPT66R-152K
HTPT66R-152K picture photo
Mfg. Part Number
HTPT66R-152K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 13.7A 3.6 MOHM
Datasheet Download
HTPT66R-152K.pdf
Availability of HTPT66R-152K
QUANTITY
HTPT66R-152K Order Process
Ship out your order
Specifications of HTPT66R-152K
Internal Part NumberEIS-HTPT66R-152K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Temperature Power Toroids
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHTPT66R
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreIron
Inductance1.5µH
Tolerance±10%
Current Rating13.7A
Current - Saturation13.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.660" Dia x 0.360" W (16.76mm x 9.14mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HTPT66R-152K
Related LinksHTPT66, HTPT66R-152K Datasheet, API Delevan Distributor
HTPT66R-152K Details Description
Related parts for HTPT66R-152K
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AC datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
BOARD SATELLITE VL6180X datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf