Eaton (formerly Cooper Bussmann) HV0810-2R7105-R
HV0810-2R7105-R picture photo
Mfg. Part Number
HV0810-2R7105-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 1F -10% +30% 2.7V T/H
Datasheet Download
HV0810-2R7105-R.pdf
Availability of HV0810-2R7105-R
QUANTITY
HV0810-2R7105-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HV0810-2R7105-R
Internal Part NumberEIS-HV0810-2R7105-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
Featured ProductHV Series Supercapacitors
PCN Assembly/OriginPowerStor® Shipping Method 01/Jan/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® HV
PackagingBulk
Capacitance1F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HV0810-2R7105-R
Related LinksHV0810-, HV0810-2R7105-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HV0810-2R7105-R Details Description
Related parts for HV0810-2R7105-R
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CAP CER 750PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
TOOL DIE SET FOR MICRO TIMER datasheet.pdf
2MM H.M.,8 ROW E SHROUD 3.9MM datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
400W 240V G5 SERIES SRV DRV datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.6A 190 MOHM datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf