Eaton (formerly Cooper Bussmann) HV0810-2R7105-R
HV0810-2R7105-R picture photo
Mfg. Part Number
HV0810-2R7105-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 1F -10% +30% 2.7V T/H
Datasheet Download
HV0810-2R7105-R.pdf
Availability of HV0810-2R7105-R
QUANTITY
HV0810-2R7105-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HV0810-2R7105-R
Internal Part NumberEIS-HV0810-2R7105-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
Featured ProductHV Series Supercapacitors
PCN Assembly/OriginPowerStor® Shipping Method 01/Jan/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® HV
PackagingBulk
Capacitance1F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HV0810-2R7105-R
Related LinksHV0810-, HV0810-2R7105-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HV0810-2R7105-R Details Description
Related parts for HV0810-2R7105-R
SWITCH SPST SEALED 2 SEC 50V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 50MHZ 8VFQFPN datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 150MW 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 50VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 15W datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 5X132" A MED datasheet.pdf
PCB EXTRACTOR, ALUMINUM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf