Ohmite HVC1206T5004JET
HVC1206T5004JET picture photo
Mfg. Part Number
HVC1206T5004JET
Brief Description
RES SMD 5M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
HVC1206T5004JET.pdf
Availability of HVC1206T5004JET
QUANTITY
HVC1206T5004JET Order Process
Ship out your order
Specifications of HVC1206T5004JET
Internal Part NumberEIS-HVC1206T5004JET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHVC Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVC1206T5004JET
Related LinksHVC1206, HVC1206T5004JET Datasheet, Ohmite Distributor
HVC1206T5004JET Details Description
Related parts for HVC1206T5004JET
EVALUATION MODULE FOR TPS2375 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS STR .050" GOL datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES 125 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST/NO PCMT 10W 200V datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf