Stackpole Electronics Inc. HVCB0805FDC15M0
HVCB0805FDC15M0 picture photo
Mfg. Part Number
HVCB0805FDC15M0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15M OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
HVCB0805FDC15M0.pdf
Availability of HVCB0805FDC15M0
QUANTITY
HVCB0805FDC15M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB0805FDC15M0
Internal Part NumberEIS-HVCB0805FDC15M0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB0805FDC15M0
Related LinksHVCB080, HVCB0805FDC15M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB0805FDC15M0 Details Description
Related parts for HVCB0805FDC15M0
CONN HEADER 12POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
CONN PLUG SAS 29POS VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 16.02MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 140UF 6V AXIAL datasheet.pdf