Stackpole Electronics Inc. HVCB0805JTL5M60
HVCB0805JTL5M60 picture photo
Mfg. Part Number
HVCB0805JTL5M60
Brief Description
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/5W 0805
Datasheet Download
HVCB0805JTL5M60.pdf
Availability of HVCB0805JTL5M60
QUANTITY
HVCB0805JTL5M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB0805JTL5M60
Internal Part NumberEIS-HVCB0805JTL5M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVC High Voltage Chip Resistor
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationHVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012
PCN PackagingHVC Series Part Marking 23/Jun/2010
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB0805JTL5M60
Related LinksHVCB080, HVCB0805JTL5M60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB0805JTL5M60 Details Description
Related parts for HVCB0805JTL5M60
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 1.8A SSOT6 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL DRK/LGT WIRED MOD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 970MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PIVOT LINK datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS F R/A .590 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf