Stackpole Electronics Inc. HVCB2512FDD200M
HVCB2512FDD200M picture photo
Mfg. Part Number
HVCB2512FDD200M
Brief Description
RES SMD 200M OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
HVCB2512FDD200M.pdf
Availability of HVCB2512FDD200M
QUANTITY
HVCB2512FDD200M Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB2512FDD200M
Internal Part NumberEIS-HVCB2512FDD200M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductHVC Series High Voltage Chip Resistors
PCN Design/SpecificationHVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200M
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB2512FDD200M
Related LinksHVCB251, HVCB2512FDD200M Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB2512FDD200M Details Description
Related parts for HVCB2512FDD200M
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 100X100X0.45MM W/ADH datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 23.75MM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 270MA 1.45 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf