Stackpole Electronics Inc. HVCB2512FKD100M
HVCB2512FKD100M picture photo
Mfg. Part Number
HVCB2512FKD100M
Brief Description
RES SMD 100M OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
HVCB2512FKD100M.pdf
Availability of HVCB2512FKD100M
QUANTITY
HVCB2512FKD100M Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB2512FKD100M
Internal Part NumberEIS-HVCB2512FKD100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVC High Voltage Chip Resistor
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationHVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012
PCN PackagingHVC Series Part Marking 23/Jun/2010
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100M
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB2512FKD100M
Related LinksHVCB251, HVCB2512FKD100M Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB2512FKD100M Details Description
Related parts for HVCB2512FKD100M
RES SMD 43.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 0.8A TO92-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC 1.5KE datasheet.pdf
POWER MODULE DOSA POL 20A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64VFQFN datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 7-20V 4.8A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf