Texas Instruments LP38858S-0.8
LP38858S-0.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP38858S-0.8
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 0.8V 1.5A TO263-5
Datasheet Download
LP38858S-0.8.pdf
Availability of LP38858S-0.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP38858S-0.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38858S-0.8
Internal Part NumberEIS-LP38858S-0.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output0.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.13V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38858S-0.8
Related LinksLP3885, LP38858S-0.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38858S-0.8 Details Description
Related parts for LP38858S-0.8
DIODE ZENER 28V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 333MHZ 136-CSPBGA datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 900MA 340 MOHM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CABLE 8COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Header 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf