Ohmite HVF1206T1004FE
HVF1206T1004FE picture photo
Mfg. Part Number
HVF1206T1004FE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1% 0.3W 1206
Datasheet Download
HVF1206T1004FE.pdf
Availability of HVF1206T1004FE
QUANTITY
HVF1206T1004FE Order Process
Ship out your order
Specifications of HVF1206T1004FE
Internal Part NumberEIS-HVF1206T1004FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
RoHS InformationHVF Series "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHVF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Magnetic
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.128" L x 0.063" W (3.25mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.71mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVF1206T1004FE
Related LinksHVF1206, HVF1206T1004FE Datasheet, Ohmite Distributor
HVF1206T1004FE Details Description
Related parts for HVF1206T1004FE
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
IC DAC 8BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 30V datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DUAL 8TSSOP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf