Ohmite HVF1206T1004FE
HVF1206T1004FE picture photo
Mfg. Part Number
HVF1206T1004FE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1% 0.3W 1206
Datasheet Download
HVF1206T1004FE.pdf
Availability of HVF1206T1004FE
QUANTITY
HVF1206T1004FE Order Process
Ship out your order
Specifications of HVF1206T1004FE
Internal Part NumberEIS-HVF1206T1004FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
RoHS InformationHVF Series "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHVF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Magnetic
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.128" L x 0.063" W (3.25mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.71mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVF1206T1004FE
Related LinksHVF1206, HVF1206T1004FE Datasheet, Ohmite Distributor
HVF1206T1004FE Details Description
Related parts for HVF1206T1004FE
IDE4K 1.8" FLASH DISK 1GB datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 1210 datasheet.pdf
KIT 10EA 18 POPULAR SHTKY DIODES datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
460VAC 30HP 40A IP20 W/ BRK W/ datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 8" 9S FIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
LENS 2X6POS 71.4X173MM 8.5MM HT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf