Ohmite HVF2512T7502FE
HVF2512T7502FE picture photo
Mfg. Part Number
HVF2512T7502FE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
HVF2512T7502FE.pdf
Availability of HVF2512T7502FE
QUANTITY
HVF2512T7502FE Order Process
Ship out your order
Specifications of HVF2512T7502FE
Internal Part NumberEIS-HVF2512T7502FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
RoHS InformationHVF Series "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHVF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Magnetic
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.032" (0.81mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVF2512T7502FE
Related LinksHVF2512, HVF2512T7502FE Datasheet, Ohmite Distributor
HVF2512T7502FE Details Description
Related parts for HVF2512T7502FE
CONN HEADER .100 SINGL STR 9POS datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 85A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 36LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 5W T18 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf