IXYS Corporation HVL900-16IO1
HVL900-16IO1 picture photo
Mfg. Part Number
HVL900-16IO1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
IC CTLR AC 900A 1600V HVL
Datasheet Download
HVL900-16IO1.pdf
Availability of HVL900-16IO1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HVL900-16IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVL900-16IO1
Internal Part NumberEIS-HVL900-16IO1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
Structure1-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)900A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)9200A, 10100A
Current - Hold (Ih) (Max)150mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVL900-16IO1
Related LinksHVL900, HVL900-16IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
HVL900-16IO1 Details Description
Related parts for HVL900-16IO1
IC 8BIT PRIORITY ENCODER 16TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 9pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W .02% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 600V 23DIP datasheet.pdf
GROVE 80CM INFRARED PROXIMITY datasheet.pdf
30V SO8 Dual P-channel enhancement mode MOSFET IC datasheet.pdf