IXYS Corporation HVL900-16IO1
HVL900-16IO1 picture photo
Mfg. Part Number
HVL900-16IO1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
IC CTLR AC 900A 1600V HVL
Datasheet Download
HVL900-16IO1.pdf
Availability of HVL900-16IO1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HVL900-16IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVL900-16IO1
Internal Part NumberEIS-HVL900-16IO1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
Structure1-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)900A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)9200A, 10100A
Current - Hold (Ih) (Max)150mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVL900-16IO1
Related LinksHVL900, HVL900-16IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
HVL900-16IO1 Details Description
Related parts for HVL900-16IO1
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 4X20 Y/G TRANSF STN datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P6C datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A TO-257-3 datasheet.pdf