Cornell Dubilier Electronics HVMLS102M150EB0D
HVMLS102M150EB0D picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS102M150EB0D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 150V FLATPCK
Datasheet Download
HVMLS102M150EB0D.pdf
Availability of HVMLS102M150EB0D
QUANTITY
HVMLS102M150EB0D Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS102M150EB0D
Internal Part NumberEIS-HVMLS102M150EB0D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating150V
ESR (Equivalent Series Resistance)158 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS102M150EB0D
Related LinksHVMLS102, HVMLS102M150EB0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS102M150EB0D Details Description
Related parts for HVMLS102M150EB0D
CAP CER 15PF 3KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RECT BRIDGE CELL 50V 5A RS5 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 20MM datasheet.pdf
IC PROCESSOR QUAD DGTL 783FCPBGA datasheet.pdf
RES 47 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT BMI VERT HDR/DH TIN V-2 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AS1332 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf